MЁNYRA E ABDESIT

 
Gjumė pėr zemėr tė shėndosh PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e shtunė . 01 shtator 2007


Pushimi i pasdites zvogelon rrezikun nga semundjet kardiovaskulare. Në studimin që e ka kryer fakulteti i mjkekësisë  i Universitetit të Athinës dhe fakulteti i Harwardit, janë studiuar të dhënat e mbi 20 mijë grëkeve mes moshave 20 dhe 80 vjec. Në mesin e pyetjeve, në të cilat ata janë përgjigjur, ka qenë dhe pyetja se a flenë pasdite dhe sa shpesh e bëjnë këtë.
Eshtë vërtetuar se rrezikshmëria nga sëmundjet e zemrës është 30% më ë ulët tek personat të cilët flenë pasdite. Sa me i shpesht që ka qenë gjumi aq më i vogël ka qenë rreziku nga sëmundja.  
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.