MЁNYRA E ABDESIT

 
A lejohet te perdorim emrin 'Perendi'? PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e martė. 28 gusht 2007

Pyetje:

Eselamun alejkum, ju përshëndet një moter nga Gjilani.
Kam nje pyetje, emri 'Perendi', une e di qe nuk është e lejuar 
edhe kurrë nuk e kam thenë, por ju cka mund te beni qe te tjerëve 
t’u tregoni qe nuk lejohet (pasi edhe ne te gjitha ilahit gati permendet?

Pergjigje:

Alejkum selam: Emri 'Perendi', perdoret per emrin e Allahut apo Zotit dhe nuk eshte ne kundershtim me besimin islam, vetem nese ka per qellim dicka tjetër ateherë nuk lejohet.

Bedri Robaj
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.