MЁNYRA E ABDESIT

 
A ėshtė e lejuar tė flejmė nė gjoks ose nė shpinė? PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e enjte . 26 korrik 2007

Pyetje:
Selam alejkum!
Ju përshëndes dhe ju dëshiroj punë të palodhshme në këtë drejtim. Kam një pyetje për juve: A është e lejuar të flejmë në gjoks ose në shpinë. Ju lutem t’i argumentoni të dy përgjigjet, sepse në këtë drejtim kemi shumë mendime.
Allahu ju shpërbleftë për punën tuaj!


Përgjigje:
Alejkum selam!
Të fjeturit në gjoks është i ndaluar, ashtu siç ka ardhur në hadith se i Dërguari i Allahut, salallahu alejhi ue selem, e ka parë një njeri në xhami duke fjetur në gjoks dhe ka thënë: “Me të vërtet këtë mbështetje nuk e don Allahu.”
Ndërsa sa i përket rënies në shpinë, nuk kam ndonjë argument për momentin, inshallah do të kërkoj për këtë.

Bedri Robaj
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.