MЁNYRA E ABDESIT

 
Nė ditėn e Martė dhe nė ditėn e Xhuma, a lejohet t'i prejmė thonjtė? PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e diel. 04 mars 2007

Pyetja:
Selam Alejkum!
Unë jam rritur me një rregull, që do të thotë mos t'i prejmë thonjtë, të mos 
qepim, të mos lajmë rroba, etj. në ditën e Martë dhe në ditën e Xhuma-të Premten. A është e vërtetë kjo apo është vetëm diçka që të moçmit e kanë thënë? 
Besoj se edhe ju keni dëgjuar prej njerëzve të tjerë dhe 
shpresoj se mund të më përgjigjeni në këtë pyetje. Zoti ju shpërbleftë!

Përgjigja:
Alejkum selam!
Ky është një besim i kotë e më shumë është i përhapur në emër të fesë, por në realitet kjo nuk ka bazë në Islam. Përkundrazi, të gjitha ditët janë të lira për  të punuar.

                                                                                                     Bedri Robaj

 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.