MЁNYRA E ABDESIT

 
Kur je nė dy mendje qė tė agjėrosh... PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e premte. 16 shkurt 2007

 Pyetje:
Nëse je në dy mendje: të agjërosh apo jo ditën e nesërme dhe 
kështu të zë gjumi, dhe, kur zgjohesh në imsak apo pas namazit
të sabahut apo para namazit të drekës, a lejohet që atëherë të bëhet nijeti për agjërim?

Përgjigje:
Eselamu alejkum!
Po nëse është agjërimi vullnetar-sunet ngase i Dërguari, alejhi selam, në disa raste kur është kthyer në shtëpi ka pyetur se a ka diçka për të  ngrënë dhe pasi i është thënë jo ai ka thënë se po agjëroj sot. Por, nëse është agjërimi farz duhet që të bëhet nijeti para se të hyjë koha e agjërimit.
                                                                                             
                                                                                        Husein Es-Serraxh
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.