MЁNYRA E ABDESIT

 
Biskota ēaji PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Kosovarja   
e martė. 13 nėntor 2012

Nevojiten:

- 4 gota uji miell,
- 1 gotë sheqer,
- 1 gotë gjalpë,
- 1 gotë kos ose ujë,
- 2 ve,
- 1 lugë e vogël (çaji) sodë buke.

Përgatitja:


Në një enë më të thellë rrihen vezët me sheqer e gjalpë dhe pasi të krijohet një masë e njëjtë shtohet pak kos ose ujë e pastaj edhe mielli, edhe soda e bukës.
Zihet brumi i cili pastaj hapet në petë të gjerë me trashësi 4-5 mm, pritet në forma të ndryshme, ose nxirren me kallëp ose me gotë. Kështu veprohet derisa të kryhet i tërë brumi (pjesët që mbeten midis kallëpit prapë bëhen petë dhe formohen).
Qiten në tepsi të lyer me yndyrë (duke mos i ngjitur me njëra-tjetrën), lyhen me të verdhë të vezëve dhe sipër i hidhen arra të grira imë ose susam dhe piqen në furrë të nxehtë (në fillim) e pastaj në temperaturë të mesme.

 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.