MЁNYRA E ABDESIT

 
Petulla PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Drenusha   
e martė. 23 tetor 2012

Përbërësit:

- 500 gramë miell,
- 40 gramë tharm,
- 125 ml qumësht,
- 100 gramë sheqer,
- 100 gramë margarinë,
- 1 ve,
- yndyrë për pjekje.

Përgatitja:

Mielli qitet në një enë, në mes qitet tharmi i bukës, që zbutet në qumësht të vakët. Përreth miellit qitet sheqer, pakëz kripë dhe margarina e butë e ndarë në copa.

Të gjithë përbërësit përzihen së bashku, qitet edhe veza dhe brumi vazhdohet të përzihet derisa të ndahet nga ena, pastaj mbulohet e lihet të vijë 30 minuta.
 
Brumi i ardhur qitet mbi tryezë ose në një vend të rrafshët, dhe tëhollohet në një petë me trashësi prej 2cm, pastaj me anë të një gote peta prehet në rrathë; shtrohet miell, qiten petullat e ndara dhe prapë lihen të vijnë edhe 15-20 minuta.

Në një tigan qitet vaj i bollshëm dhe në temperaturë mesatare të lartë, petullat skuqen në të dy anët, hiqen nga zjarri dhe sipër u hedhet sheqer.

 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.