MЁNYRA E ABDESIT

 
Qofte me spinaq PDF Printoni E-mail
Shkruar nga ...   
e hėnė. 30 prill 2012

Përbërësit për 4 persona:

- ½ kg spinaq,
- 2 vezë,
- 4 lugë gjelle miell,
- 250 g djathë i bardhë,
- 2 lugë gjelle vaj,
- 2 lugë gjelle qumësht.

Përgatitja:

Grihet spinaqi shumë hollë, hidhen vezët, mielli, djathi (i cili thërmohet), dy lugët e qumështit dhe të vajit. Këto gjatë kohës përzihen mirë me njëra-tjetrën. Tigani ndërkohë vihet në zjarr me vaj i cili ndërkohë është nxehur. Me ndihmën e një luge gjelle merret masa dhe me ndihmën e një luge tjetër i hedhim në tigan që të ruhet forma e bukur e rrumbullakët dhe skuqen mirë. Këto qofte mund të shoqërohen edhe me pure patatesh. Përdoren të nxehta për t’u ngrënë.

Ju bëfshin mirë!

 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.