MЁNYRA E ABDESIT

 
A lejohet mevludi? PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e premte. 09 shkurt 2007

Pyetje:
A lejohet mevludi?
Pres përgjigjen. Zoti ju shpërbleftë!Përgjigje:

Eselamu alejkum. Nuk lejohet mevludi ngase nuk e kanë festuar apo kënduar askush prej shokëve të Muhamedit, alejhi selam, dhe as dijetarët të cilët janë takuar me shokët e tij. Muhamedi, alejhi selam, ka thënë: "Kush vepron një punë që ne nuk e kemi bërë, ajo është e refuzuar." (Transmeton Muslimi) Dhe, po të ishte vepër e mirë që do ta donte Muhamedi, alejhi selam, dhe do të merrnim shpërblim për të do ta vepronin shokët e tij.


                                                                                          
Bedri Robaj
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.