MЁNYRA E ABDESIT

 
Kėrko mė tepėr se ē'je duke kėrkuar, o shqiptar! PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Avni Tafili   
e premte. 09 mars 2012

Kërko më tepër se ç'je duke kërkuar,

O shqiptar!

S'jemi duke kërkuar

Veçse frymë për të marrë,

Prandaj jemi duke u tradhtuar e vrarë,

Dhe mes njëri-tjetrit duke u përçarë,

Zemrat tona janë dobësuar,

Mendimet tona janë varfëruar,

Rinia jonë, e shkelur

Përmbytet;

Sikur të mos ishte qenie e gjallë!

Se trupi ynë është copëtuar e shpërndarë,

Ndërsa prijësit duke u tallë,

Truri i tyre është bërë tallë,

E populli ynë duke u kallë,

Le të kërkojmë më tepër

Se ç'kërkojmë,

Se s'jemi të huaj në këtë truall!

Zgjohu, o shqiptar!

Nëse i thua vetes se je krenar!
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.