MЁNYRA E ABDESIT

 
Festat e huaja mos i festo! PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Sabri Vilanci   
e hėnė . 13 shkurt 2012

Keni kujdes, vëllezër e motra muslimane,
Festat e huaja mos u mashtroni me i festu,
se këto janë vetëm festa të paganëve,
krishtere-ordodokse, jo-muslimane.


Këto janë biznese të atyre që s’duan
as babë, nënë, motër as grua,
e mundohen që së paku njëherë në vit me një lule ato me i mashtrue,
ja sot është Shën Valentini...


Ne, elhamdullillah, i kemi festat tona
Ato dihen: së pari kemi Ramazanin,
dhe pas 30 ditëve na vjen festa e Fitër-Bajramit,
E pastaj na vie edhe Kurban-Bajrami...


Sa japim para për lule e për tesha,
Shumë më mirë është t’i ndihmojmë
vëllazërit tonë në trojet tona dardane
Në Shqipëri-Maqedoni-Kosovë-Qamëri...

 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.