MЁNYRA E ABDESIT

 
Toptha me mish tė bluar PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Fexhria   
e premte . 23 dhjetor 2011

1 kg mish i bluar,
1 qepë e grirë shumë imët,
1 lugë vegete që hamë,
1 lugë të sheqerit kripë,
1 vezë,
pak piper të zi,
gjysmë ‘pecive’,
200 gramë bukë e bluar ‘prezle’,
pak majdanoz të grirë shumë hollë,
2-3 thelpinj hudhre të copëtuar imët,
tuli bajat i një buke i lagur me ujë dhe i grimcuar.

I përzien të gjitha. Me këtë material i mbështjellë 10 vezë të ziera dhe të qëruara më parë. I mbulon përmbi me alufolie dhe i shtin në furrë të nxehtë në 200 gradë C për 30 minuta. Pastaj e ndal temperaturën dhe i len në furrë edhe 20 minuta pa alufolie.

Iu bëfshin mirë!
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.