MЁNYRA E ABDESIT

 
Projekti i ditės sė Bajramit PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Muhamed Husejn Jakub   
e diel. 06 nėntor 2011
 Mos e humb kohėn nė kėtė ditė me gjėra tė padobishme. Kujto urtėsitė e Bajramit, si njė ditė falėnderimi, pėrkujtimi, bamirėsie.


 

Kujdes, shumė kujdes, pasi sezoni i mirėsive nuk ka pėrfunduar. Kjo ditė ėshtė dita e dhjetė e Dhul-hixhes. Vlera e veprave tė mira vazhdon. Mos e humb kohėn nė kėtė ditė me gjėra tė padobishme.

Bajramin mos e llogarit si festė duke bėrė mėkat. Kujto urtėsitė e Bajramit, si njė ditė falėnderimi, pėrkujtimi, bamirėsie. Kujdes qė tė mos tė biesh nė gjėra tė ndaluara (harame), si muzika, pėrzierja e gjinive etj., qė tė mos jenė shkak pėr degradimin e veprave tė mira qė ke vepruar gjatė dhjetė ditėve.

Mėso se dita mė me vlerė e vitit ėshtė dita e Bajramit. Muhamedi salallahu alejhi ve selem thotė:
“Dita mė e vlefshme tek Allahu ėshtė dita e Bajramit, pastaj dita qė vjen pas saj.”

Plani i kėsaj dite:

- Fillo me namazin e Bajramit, duke qenė i gėzuar dhe i qeshur para muslimanėve.

- Mbaj lidhjet me farefisin, prindėrit, tė afėrmit, shokėt.

- Ther kurban.Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu

 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.