MЁNYRA E ABDESIT

 
A bėn tė emėrtohet vajza Dea? PDF Printoni E-mail
Shkruar nga ...   
e diel. 14 gusht 2011

Pyetje!

Selam alejkum!

Kam një pyetje, por më duhet një përgjigje urgjente...
Emri Dea a është i mirë për t’u emërtuar një vajzë e porsalindur?

Allahu xh.sh. ju shpërbleftë!

Përgjigje:

Alejkum selam ve Rahmetullah!

Emri Dea nuk është emër i lejuar për ta emërtuar fëmijën pasi në mitologjinë romake është emër perëndie – zoti, pra burimi i frymëzimit për këtë emër është shumë i ndaluar si dhe vet në gjuhën shqipe nuk ka ndonjë kuptim që të mund të largohet dyshimi i prejardhjes së emrit.

Allahu e di më së miri!

                                                                       Muhamed Dërmaku

  Përgjigje:

Muhamed Dërmaku
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.