MЁNYRA E ABDESIT

 
Musakė me patate e sallamė PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Fexhria   
e mėrkurė. 06 korrik 2011


Përbërësit:

- 1.5 kg patate,
- 1 sallamë,
- pak margarinë,
- 1 gotë ajkë,
- 1 gotë qumësht,
- 3 vezë,
- kripë, vegetë.

Përgatitja:

I qëron patatet, i pastron dhe i zien me pak kripë. Pastaj i ndan përgjysmë dhe i rendit, mundësisht në një enë xhami derisa të mbulohet fundi i saj. Përmbi ta i rendit edhe pjesët e sallatës të prera më parë në formë rrethore. Pastaj mbi sallamë i qet disa copa të vogla të margarinës dhe në fund edhe një rend me patate.
Përmbi i qet pak vegetë e kripë, ajkë, qumësht dhe tri vezë të përziera më parë.
I vë në furrë të nxehtë rreth 25 minuta. Kur të hiqet nga furra ia qet edhe pak ajkë përmbi.

 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.