MЁNYRA E ABDESIT

 
BULLARĖ PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Albana   
e shtunė . 19 shkurt 2011

Nevojiten: 200 gr.margarinë, 500 ml.qumësht, 50 gr.tharëm buke, 1 gotë sheqer, gjysmë luge të çajit kripë, sheqer pluhur dhe cimet.
Përgatitja:

150 gr. margarinë e shkrinë, 500 ml.qumësht të nxehtë e përzien me margarinë, shtojmë tharmin e bukës, 1 gotë sheqer, gjysmë luge të çajit kripë, miell i shtojmë derisa nuk të kapet për dore, e lëmë të qëndrojë 1 orë. Këtë brum e ndajmë në tri pjesë. Marrim një pjesë e shtrijmë e lyen me margarinë të shkrirë,  sheqer pluhur dhe cimet. Petën e mbështjellë si petën e pites e pren me thikë afër 1 cm. e qet në tepsi të lyer me vaj. Pastaj i lëmë të qëndrojnë gjysmë ore. Para se të piqen i lyen me vezë dhe pak qumësht. Për dekorim i qesim kokrra sheqeri ose susam. Pjeken në temperaturë mesatare (furrën e nxen 2500 G- 10 min.) ndërsa kur të pjeken e zbret temperaturën 2000 G-20 min. Pasi të pjeken nxirren nga furra futen në një enë të plastikës, mbështillen me najllon  të hollë që të zbuten.
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.