MЁNYRA E ABDESIT

 
ĖMBĖLSIRĖ ME GRIZ DHE SHERBET PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Albana   
e shtunė. 19 shkurt 2011

Nevojiten:
4 vezë,
1 filxhan (i neskafesë) sheqer
,1 filxhan vaj,
1 filxhan qumësht,
200 gr. ermik (griz),
1 filxhan arra e rrush i thatë,
2 lugë miell,
pak cimet,
1 pecivë,
gjysmë kg.sheqer për sherbet.


Përgatitja: Tunden vezët me sheqer pastaj shtohet qumështi, vaji, kur të përzihen të gjitha shtohet ermiku, mielli, peciva, cimeti dhe në fund shtohen arrat me rrush të thatë. Brumi i përgatitur derdhet në tepsi të lyer me vaj, pjeket në temperaturë të ultë për gjysmë ore. Ndërkohë zihet sherbeti me gjysmë kg. sheqer dhe një filxhan (i neskafesë) ujë. Ëmbëlsira e nxehtë përvëlohet me sherbet të nxehtë.
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.