MЁNYRA E ABDESIT

 
GJEVREKA PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Albana   
e diel. 19 dhjetor 2010

Nevojiten:
500 gr.miell,
1 lugë të sheqerit tharëm buke,
300 ml.qumësht,
2 lugë miell,
2 lugë qumësht sheqer kripë vaj,
1 ve,
susam.


Përgatitja: Marrim 1 tharëm buke me 2 lugë qumështë ngrohtë, 2 lugë sheqer, 2 lugë miell e përziejmë derisa të tretet e lëmë derisa të gufojë pastaj shtojmë 300 ml.qumësht të nxehtë, me këtë material e ulim miellin derisa të fitohet masa e trashë e përshtatshme për gatim. E lëmë të qëndrojë 15 min.e ndajmë në në tri pjesë e hollojmë petën dhe e ndajmë në katër shirita të cilët i bëjmë si shkopinj, iu japim forma të ndryshme i vendosim në tepsi të lyer me vaj, sipri e lyejmë me të kuq të vesë dhe susam ose fara të zeza(habetu seuda).
 
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.