MЁNYRA E ABDESIT

 
TORTĖ ME KAKAO PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Albana   
e diel. 19 dhjetor 2010

 Nevojiten:
6 ve,
10 lugë sheqer,
30 lugë qumësht,
24 lugë miell,
4 lugë kakao,
2 peciva,
arra të imtësuara.


Përgatitja: Të gjithë materialin e bëjmë bashkë e përziejmë mirë me mikser e derdhim në tepsi të lyer me vaj, pjeket në temperaturë mesatare. Pasi të ftohet e prejmë në katrora dhe i a qesim sherbetin jo shumë të nxehtë. Sipri e dekorojmë me kokos.


Sherbeti: 500 ml. qumësht, 8 lugë sheqer, 1 vanillë sheqer. E ziejmë mbi zjarr të ngadalshëm derisa të bëhet përmbi si shkumë (sherbeti zihet derisa të piqet tortja). 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.