MЁNYRA E ABDESIT

 
KIFLE PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Albulena   
e hėnė . 20 shtator 2010

Nevojiten:
1 litër qumësht,
3 filxhana kafeje vaj,
3 vezë,
1 filxhan sheqer,
1 lugë krip,
tharëm buke,
miell sipas nevojës.


Përgatitja:
Në qumësht të nxehtë qitet tharmi, sheqeri, kripa dhe vaji shtohen edhe vezët e tundura, përzihen mirë dhe shtohet miell derisa të fitohet masë e përshtatshme për gatim. Brumi i gatuar lihet të qëndrojë 2 orë. Nga brumi i fituar ndajmë nga 3 kuleq i tëhollojmë pak i lyejmë me margarinë të shkrirë i rendisim një mbi një dhe e shtrijmë petën nga e cila nxjerrim forma të ndryshme të kifleve, i mbushim sipas dëshirës me djath ose gjem i lëmë të qëndrojnë 1 orë, para se t'i pjekim i lyejmë me të kuq të vesë dhe susam.

 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.