MЁNYRA E ABDESIT

 
TATLI PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Albulena   
e hėnė. 20 shtator 2010


500 ml.qumësht, 500 ml.vaj ose tlyen i qet mbi zjarr derisa të vlojnë, gjysmë luge(të çajit) sodë bikarbon, e largon nga zjarri i shton miell e përzien mirë e kthen prapë mbi zjarr e përzien si hallvën derisa te ndërron ngjyrën. E largon nga zjarri e len që të ftohet ja qet 2 të kuq të vesë e përzien i shton edhe arra të imtësuara. Tepsinë e lyen me yndyrë e shtrinë në tepsi e pren dhe e pjek në temperaturë të mesme.

Sherbeti:1 kg. sheqer, ujë 2 gishta mbi sheqer, vlon disa valë, ja qet gjysmë limoni nuk e zien shumë. Sherbetin e nxehtë ja qet tatlisë së nxehtë.
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.