MЁNYRA E ABDESIT

 
PLAZMA TORTĖ ME BANANE PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Albulena   
e hėnė. 20 shtator 2010


Nevojiten:
700 ml.qumësht,
20 gr.grizë,
20 gr.sheqer,
2 banane,
200 gr.arra të bluara,
40 gr.mjaltë,
150 gr plazma keks i bluar,
50 gr.margarinë,
200 gr plazma keks jo i bluar.


Përgatitja:
Në 500 ml qumësht të zihet griza dhe të ëmbëlsohet me sheqer. Një banane rrahet me mikser,shtohen arrat e bluara, griza dhe plazmat e bluar. Pasi të jetë ftohur griza të përzihet me banane dhe me margarinë të rrahur mirë. Keksat njomen në tepricën e qumështit të ngrohtë,radhiten në tabak lyhen me kremin e përgatitur sipri i qesim banane të prerë në rrathë. Kështu veprojmë derisa të harxhohen keksat. E tërë torta dekorohet me kremin e mbetur dhe me rrathë bananesh.
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.