MЁNYRA E ABDESIT

 
KOMPEKOJ PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Albulena   
e hėnė . 20 shtator 2010


Nevojiten:
6 vezë,
6 lugë të supës arra të bluara,
6 lugë peksimet(bukë e thatë e bluar imët),
6 lugë miell, 6 lugë sheqer,
lëvorja e një limoni, cimet,
gjysmë luge e kafesë sodë bikarbon,
1 çokollatë për gatim.

Sherbeti: 500 gr.sheqer, 1 gotë ujë.


Përgatitja:

Rrihen të kuqtë e vezëve me sheqerin derisa të zbardhen, pastaj hidhen të bardhët e vezëve dhe bashkohen me të kuqtë e vezëve. Pastaj shtohen me radhë duke i përzier, arrat peksimetja, mielli, soda e tretur në ujë të thartë, cimeti dhe lëvorja e limonit e imtësuar në rende.

Brumi i përgatitur pasi të piqet ndahet në dy pjesë me një fije peri. Në mes dhe në sipërfaqe spërkatet me sherbetin dhe lyhet me çokollatë të shkrirë, arra.
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.