MЁNYRA E ABDESIT

 
A t'ia urojmė lindjen e djalit asaj? PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e mėrkurė. 01 shtator 2010
Pyetje:

    Një e
afërme është e martuar me një perëndimor, të krishterë dhe tani ajo ka lindur djalë. A na lejohet t'ia urojmë lindjen e djalit asaj duke e ditur se ajo është muslimane jopraktikuese e fesë kurse ai i krishterë.
Allahu ju shpërbleftë për mundin! 

Pëgjigje:

Alejkum selam ve Rahmetullah!
   

     Derisa ajo ndihet muslimane dhe është e martuar me jomusliman, martesa e saj konsiderohet jolegjitime dhe lindja e saj e djalit është lindje jashtëmartesore, andaj nuk duhet të urohet për një veprim të tillë.
 

Allahu e di më së miri!

                                                         Muhamed Dërmaku
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.