MЁNYRA E ABDESIT

 
A lejohet hyrja nė xhami kur je me menstruacione? PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e mėrkurė. 01 shtator 2010
Pyetje: 

Selam alejkum!

 

Allahu ju shpërbleftë për punën që po e bëni!
Desha t’ju pyes se a lejohet hyrja në xhami gjatë kohës kur femra është me menstruacione?  
Allahu ju shpërbleftë! 

Përgjigje: 

Alejkum selam ve Rahmetullah!

Jo, nuk lejohet që femra me menstruacione të hyjë dhe të qëndrojë në xhami. Në një hadith që disa dijetarë e konsiderojnë hasen, i Dërguari, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, ka thënë: “Unë nuk lejoj që femra me menstruacione dhe xhunubi të qëndrojnë në xhami” (Ebu Davudi etj.) 
Allahu e di më së miri!                             


                                                                    
Muhamed Dërmaku
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.