MЁNYRA E ABDESIT

 
Ēfarė domethėnie kanė emrat: Asira, Reisa dhe Jasira? PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e hėnė. 26 korrik 2010
Pyetje:

Eselamu alejkum!
Desha ta di se çfarë domethënie kanë emrat: Asira, Reisa dhe Jasira dhe a bën të emërtohet vajza me ndonjërin nga këta emra?


Përgjiigje:

Alejkum selam ve Rahmetullah!
Asira do të thotë diç e vështirë, e mundimshme. Jesira ka kuptimin e kundërt me Asira, që do të thotë diç e lehtë, kurse Reisa do të thotë lidere, kryetare, udhëheqëse etj.

Shikuar nga aspekti kuptimor, Jesira apo Jasira do të ishte emri më i përshtatshëm nga këta tre, duke bërë me dije se Asira nuk është i preferueshëm.

Allahu e di më së miri!



                                                                  Muhamed Dërmaku   

  
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.