MЁNYRA E ABDESIT

 
ĖMBĖLSIRĖ ME KANELLĖ DHE MOLLA PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Albana   
e mėrkurė . 17 mars 2010


Nevojiten:

1 gotë kos,
1 gotë sheqer,
2 gota miell,
gjysmë gote vaj,
2 vezë,1 pecivë,
7 molla,sheqer dhe
kanellë (cimet).

Përgatitja:

Tunden vezët me sheqerin pastaj shtohet kosi,vaji,mielli i përzier me pecivë. Gjysmën e brumit e derdhni në tepsi të lyer me vaj dhe e pjekni pak. Mbi brumin gjysmë të pjekur shtoni mollët e grira të përziera me sheqer dhe kanellë. Me gjysmën tjetër të brumit mbulohen mollët dhe kthehen në furrë që të pjeken. Pasi të ftohet ëmbëlsira e preni në katrora dhe e dekoroni me sheqer pluhur.

(Vërejtje:Nëse nuk keni molla atëherë në vend të tyre mund të shtoni pemë tjera sezonale sipas dëshirës: dredhëza, kajsi, qershi, vishnje etj.)

 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.