MЁNYRA E ABDESIT

 
Evitoni pėrzjeret e mėngjesit gjatė shtatėzanisė PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Blerta Shaqiri   
e diel. 17 janar 2010

 Gravidanca shpeshherë në fillim është e përcjellë me anoreksi, mundim lukthi, ngacmin për kthyerje dhe vjellje. Këto simptome tek numri më i madh i femrave paraqiten në mëngjes, ndërsa gjatë ditës zhduken.
Vjelljet tek dikush fillojnë me herët, tek dikush me vonë, tek dikush zgjasin disa javë, e ndërkohë tek të tjerat deri në fund te shtatzaniëe. Ka edhe femra që nuk kanë mundime fare. Mvaret kush si e përballon ndryshimin hormonal që ndodh në organizëm. Zakonisht me zhvillimin e gravidancës vjellja nuk paraqitet më.


Më poshtë gjenden disa këshilla për këtë problem

·       Anoni  nga ushqimet e ftohta të cilat lëshojne me pak aroma

·       Përpiquni te hani ushqime të thata, si p.sh. shkopinj

·       Hani pak edhe shpesh gjatë gjithë ditës

·       Pini 8 deri në 10 gota me lëngje në ditë për të evituar dehidrimin. Pini nga pak midis të ushujtave dhe jo gjatë ngrënies sepse ne këtë mënyë evitoni mbushjen plot të stomakut

·       rpiquni të pini pije të ftohta ose të ngrira

·       Evitoni ushqimet me erëza të shumta

·       Vizitohuni tek mjeku për tu siguruar që nuk keni probleme me mbajtjen e ushqimit në bark.  
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.