MЁNYRA E ABDESIT

 
TORTĖ E PĖRVĖLUAR PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Albana   
e enjte. 07 janar 2010

Nevojiten:

4 lugë sheqer,
200 gr.ermik,
125 gr.margarinë,
2 vezë,
1 sheqer vanileje,
5 gota ujë,
miell sipas nevojës.


Përgatitja:

2 vezë me 125 gr.margarinë i përziejmë me mikser, shtojmë 1 lugë sheqer, 200 gr.ermik (griza) dhe miell derisa të bëhet brumi i fortë. Tepsinë e lyejmë me vaj, po ashtu edhe duart, nga brumi i përgatitur bëjmë forma të ndryshme (të rrumbullakëta, vezake,katrore) e pjekim në temperaturë 2000 G- 20 min.


Sherbeti:

Në një enë i qesim 5 gota ujë me 3 lugë sheqer dhe 1 sheqer vanilleje i vendosim mbi zjarr. Gurabitë e ftohta i vendosim në sherbet të nxehtë derisa ta pijnë tërë sherbetin. I rendisim në enën për shërbim, i dekorojme me arra të bluara dhe me grimca çokollate.

 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.