MЁNYRA E ABDESIT

 
A lejohet tė merret bursa studentore? PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e martė. 17 nėntor 2009
 Pyetje:

Es-selamu alejkum!

Desha t'ju pyes se a është e lejuar me anë të fesë sonë të merret bursa studentore nga shteti apo edhe nga ndonjë kompani private?
 


Përgjigje:

Alejkumus selam ve Rahmetullah!

Nëse dhënësi i bursës studentore nuk të kushtëzon ndonjë gjë, që kundërshtohet me mësimet fetare islame dhe nuk mund të fshihet ndonjë prapavijë tjetër, atëherë lejohet marrja dhe shfrytëzimi i asaj burse nga kushdo qoftë, ndonjë qeveri, organizatë joqeveritare, ndërmarrje private tregtare etj.

Allahu e di më së miri!


                                                                Muhamed Dërmaku
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.