MЁNYRA E ABDESIT

 
A humb shpėrblimi qė e mban shaminė para tjerėve, nėse veē para njė personi e heq? PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e shtunė . 04 korrik 2009
Pyetje:

Nëse dikush e heq shaminë para dikujt që nuk i lejohet, a është e njëjtë sikur me të pa krejt njerëzit e tjerë pa shami, apo dënohet vetëm për atë person e ka parë? D.m.th. po dua të pyes: a humb shpërblimi që e mban shaminë para tjerëve, nëse veç para një personi e heq?


Përgjigje:

Jo, nuk e humb shpërblimin e bartjes së shamisë dhe nuk mund të quhet e zbuluar, pa hixhab, por ajo e mbart vetëm gjynahun që shfaqet e zbuluar para personit që është e ndaluar të shfaqet e tillë para tij. Motra në atë rast duhet ta ketë frikë Allahun dhe ta respektojë mbulesën edhe para atij personi, por megjithatë nuk mund të numërohet si e pazbuluar.
 Allahu e di më së miri!                                        Muhamed Dërmaku
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.