MЁNYRA E ABDESIT

 
A ėshtė mėkat ta abortosh fėmijėn? PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e mėrkurė. 15 prill 2009
Pyetje:

Përshëndetje të nderuar! 

Nëse je shtatzënë a është mëkat të mos e mbash fëmijën, ta abortosh, ta heqësh me dëshirë?  

Allahu ju shpërbleftë!Përgjigje:

Abortimi është i ndaluar sipas Islamit dhe nuk lejohet që fetusin ta shkatërrojë nëna pa ndonjë arsye të madhe shëndetësore, sepse aborti konsiderohet krim ndaj njeriut, nëse fetusi i ka kaluar 120 ditë, dhe do të ishte ngjashëm sikur ta mbyste një fëmijë të vogël të saj nëse asaj i dukej se është tepër.

Lejohet përdorimi i mjeteve kontraceptive për ta penguar shtatzëninë, por nëse ka ndodhur fekondimi, nuk lejohet të mendohet në abortim.

Allahu e di më së miri!                                                     Muhamed Dërmaku

  
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.