MЁNYRA E ABDESIT

 
A i lejohet gruas tė bėjė vetėvrasje pėr tė mbrojtur nderin? PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e mėrkurė. 10 dhjetor 2008
Pyetje:
A lejohet gruaja me bë vetëvrasje duke e mbrojtur nderin e vet?


Përgjigje:
Jo, vetëvrasja nuk i lejohet as në këso gjendje. Nëse tenton dikush ta dhunon atë befasisht, dhe nëse nuk ka kurrfarë mundësie tjetër të vetëmbrojtjes përpos ndonjë arme, më e lehtë është ta përdor atë armë kundër përdhunuesit duke shkrepur kah ai, duke mos synuar ta qëllojë atë, por ta frikësojë që të largohet se sa ta vrasë veten.

E nëse ajo ndjen frikë permanente prej dikujt që dëshiron ta çnderojë, atëherë le ta lajmëron rastin tek organet e drejtësisë e assesi mos të mendojë që problemin ta “zgjidh” nëpërmjet vetëvrasjes.

Vetëvrasja është e ndaluar me Islam.                                                        Muhamed Dërmaku
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.