MЁNYRA E ABDESIT

 
A lejohen marrėdhėniet seksuale pėr tė fejuarit? PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e hėnė. 11 gusht 2008

Pyetje:
Selamun alejkum! 
Allahu ju shpërbleftë me të mira për punën që po e bëni! Shumë ueb-faqe e qëlluar.
Meqenëse është hera e parë që e vizitoj, desha t’ua bëj një pyetje: A është haram të 
kenë marrëdhënie seksuale të fejuarit, të njohur familjarisht, të fejuar por jo edhe të 
martuar? Pres përgjigjen tuaj! Allahu ju shpërbleftë!


Përgjigje:
Ve alejkum selam!

Po, është haram që të fejuarit të kenë marrëdhënie seksuale, përderisa janë të pamartuar dhe të pakurorëzuar edhe pse fejesa e tyre është familjarisht. Vetëm fejesa nuk i legjitimon lidhjet ndërmjet të fejuarve, qofshin ato edhe lidhje më të thjeshta, e të mos flasim për marrëdhëniet seksuale ndërmjet tyre.


                                                                                Muhamed Dërmaku 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.