MЁNYRA E ABDESIT

 
Sarah Joseph: Themeluesja e revistės Emel PDF Printoni E-mail
Shkruar nga --   
e hėnė. 21 prill 2008

Sarah Joseph, e lindur nga një nënë katolike, e pranoi Islamin në moshën 16-vjeçare. Sot ajo boton revistën e vetme që shkruan mbi jetën e muslimanëve në Britani. Joseph, nëna e tre fëmijëve, është nderuar në vitin 2004 me titullin Urdhri i Perandorisë Britanike (për shërbime ndaj dialogut ndërfetar). Ajo mban ligjërata anembanë Britanisë, kujdeset për edukimin e tre fëmijëve të saj, 9, 6 dhe 3-vjeçar dhe i përkushtohet edhe revistës së saj, Emel. Kur ishte 14-vjeçe ajo tregon se ishte e pasionuar pas fotomodeleve, por dy vjet më vonë pranoi Islamin."Identiteti im si muslimane është i fortë," thotë ajo, "por ky identitet i fortë nuk është kundër të jetuarit në një shoqëri pluraliste e tolerante."
Kjo ishte arsyeja përse ajo themeloi me bashkëshortin e saj revistën Emel, që të prezantonte para shoqërisë njerëz të ndryshëm, që nuk janë antiperëndimorë, ndryshe nga stereotipi i medias.
Për Sarah Joseph konvertimi në Islam i dha përgjigjen shumë pyetjeve, të cilat kishin mbetur pa përgjigje në besimin e saj të mëparshëm, Katolicizmi.                                                      Përktheu: Eglantina Muça
 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2012 Pėr Ty Motėr. Fuqizuar nga VIVA4 Solutions.